Kripto Para Nedir ve Nasıl Alınır?

03.01.2020 1275

Kripto Para Nedir?    Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimi. Kimilerine göreyse geleceğin para birimi.

Günümüzde kripto para pek çok insan tarfından duyulmuş,devlet başkanları holding şirketleri gibi birçok insanında kullandığı bir para birimidir.Takas işlemlerini gerçekleştirmek için ve doğrulatmak için kripto para kullanılır.Herhangi bir fiziksel karşılığı  olmayan kipto para tamamen sanal bir paradır.

   Kripto parayı daha sade anlatacak olur isek aslında herkesin kullandığı banka kartları, kredi kartlarından kullanılan paralarda birer sanal para olduğu kripto parada aynı mantıkta çalışma prensiplerine sahip bir paradır.

                                                           Kriptoloji Nedir?

                                  

     Kriptoloji, bir şifreleme bilimidir. Verilerin bir sisteme göre şifrelenmesidir. Kripto paralar ortam üzerinde şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi aracılığıyla transfer edilir. Hash fonksiyonları gibi algoritmalar kullanılır.


     Kripto para nasıl üretiliyor? Kripto para madenciliği nedir?


   Üretim işlemi madencilik yoluyla oluyor, fiziksel bir madencilik olmasa dahi matematik problemleri çözmeye dayalı işlemler yapılıyor. Yani işlemci gücü ve internet bağlantısına sahip olduğunuz takdirde madencilik görevini, birisi tarafından görevlendirilmeksizin üstlenebilirsiniz.

   Kripto paraların üretimi de kendileri gibi dağıtık bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani kullanıcı temellidir.Kripto para birimlerinin üretim sınırı vardır, dolayısıyla üretilen kripto para miktarı arttıkça kripto para üretmek için çözülmesi gereken işlemler zorlaşır.

                          Kripto Para Nerelerde Kullanılır ?

    Kripto paralar her ne kadar ciddiye alınması gereken değerlere  ulaşsa da şimdilik gerçek kağıt paraların yerini alması zor gözükmektedir. Gün geçtikçe dijital parayı ödeme olarak kabul ederek satış yapan firmaların sayısı artmaktadır. Türkiye’de özellikle İstanbul ve Ankara gibi merkez şehirlerde dijital para ile alışveriş yapan firmalar sürekli çoğalmaktadır.

Bu şirketler içerisinde danışmanlık şirketleri, inşaat firmaları,  reklam ajansları, avukatlık büroları, eczaneler gibi birçok işletmeler yer almaktadır. Zamanla artan ve şu anda ülkemizde çok büyük bir yer edinmiş olan E-ticaret sitelerinin de bir kısmı artık dijital para ile ödeme kabul etmektedir yani müşteriler sanal paralarıyla oyun, müzik v.b. ihtiyaçlarını E-ticaret siteleri üzerinden satın alma imkanına sahip olabileceklerdir. Yurtdışında ise restaurantlar, barlar, oteller gibi yerlerde de dijital para ile ödeme işlemi yapılabilmektedir.

Paylaş:Etiketler: kripto, bitcoin, dijitalpara,