DAX Nedir?

23.03.2020 980

DAX ENDEKSİ NEDİR?

DAX, Frankfurt Borsası'nda işlem gören en büyük ve en likit Alman şirketlerinden 30'unu temsil eden bir hisse senedi endeksidir. DAX Endeksini hesaplamak için kullanılan fiyatlar elektronik bir ticaret sistemi olan Xetra'dan geliyor. Serbest işlem metodolojisi, endeks ağırlıklarını hesaplamak için ortalama işlem hacminin bir ölçüsü ile birlikte kullanılır. DAX, 1988'de 1000 temel endeks değeriyle oluşturuldu.


Endekslerin çoğundan farklı bir şekilde, DAX, ana borsa kapandıktan sonra bile ertesi gün için vadeli işlem fiyatları ile güncellenir. Ayrıca düzenli inceleme tarihlerinde çeşitli değişiklikler yapılır. Fakat eğer bir şirket artık en büyük 45 şirket içinde yer almazsa endeksten çıkarılabilir veya ilk 25'e girerse eklenebilir.
Frankfurt Borsası'ndaki tüm hisselerin büyük çoğunluğu şu anda tamamen elektronik Xetra sisteminde işlem görmekte ve 30 DAX üyesinin hisse senetleri için %95'e yakın bir oranla işlem görmektedir.

DAX borsası da tüm borsalarda olduğu gibi alım/satım işlemleri için menkul kıymetlerini sunmak isteyen şirketlere göre özel listeleme koşulları sunar. Genel olarak bunlar; düzenli finansal raporları, denetlenmiş kazanç raporlarını ve asgari sermaye gereksinimlerini içerir. Örneğin, New York Stock Exchange (NYSE), bir şirketin, son mali yılda en az 4 milyon dolarlık hissedar öz sermayesi ve vergi öncesi gelire sahip olması gibi şartlara sahiptir.

 


DAX 30 Endeksinde bulunan şirketler:

ThyssenKrupp

Covestro

Lufthansa

Merck

Wirecard

HeidelbergCement

RWE

Deutsche Bank

Deutsche Börse

E.ON

Fresenius Medical Care

Infineon Technologies

Vonovia

Beiersdorf

Fresenius

Continental

Munich Re

Henkel

Deutsche Post

Adidas

BMW

Bayer

Daimler

BASF

Deutsche Telekom

Volkswagen

Siemens

Allianz

Linde

SAP

DAX'A NASIL YATIRIM YAPILIR?


Bu soruyu cevaplamak için öncelikle yatırım yapmak ve borsada kısa süreli alım/satım yapmak arasındaki farkı iyice anlayıp analiz etmek gerekiyor. Dax'a yatırım yapmak, endeksle ilgili varlıkların uzun vadeli sahipliğini ifade eder. Dax'ta işlem yapmak, ya da gerçekten herhangi bir finansal araç ya da emtiada kısa vadeli spekülasyon önermek de pek tabii mümkündür.

Dax'a yatırım yapmak için muhtemelen iki rotadan birini düşünmek isteyeceksiniz. Birincisi, özellikle Dax veya büyük sermayeli Alman hisse senetlerini takip eden bir ETF veya yatırım fonu satın almak olacaktır. ETF'ler Dax'ın performansını hem yukarı hem de aşağı yönde yakalamaya çalışacaktır. Yatırım fonu da aynı şeyi yapmaya çalışabilir, ancak pasif yatırımların popülaritesinin artmasıyla başarılması zorlaşsa da, aktif stok seçimi ile kıyaslamadan daha iyi performans göstermeye çalışabilir.

Alternatif olarak, Dax'ın bileşenlerinden birini seçerek doğrudan Alman hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz. Bu da sizi piyasa değerine göre Dax'ın yaklaşık % 42'sine maruz bırakacaktır. Ancak, herhangi bir yatırımın uygun olduğundan ve işlem yapmaya başlamadan önce bu borsanın özel gereksinimlerinize uyup uyduğundan emin olmak için profesyonel danışmanlık almanız sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Paylaş:Etiketler: dax nedir, ger30 nedir, borsa, dax endexi nedir