Borsa Yükseliyor Ama Ben Neden Kazanamıyorum?

08.01.2020 1065


     Borsa endeksi sürekli yükseliyor, her gün rekor üstüne rekor kırıyor iken  ben neden KAZANAMIYORUM.!

     Malumunuz üzere piyasaların en hareketli oldu dönem bahar dönemleridir ve herkesi bir borsa merakı sarar.Birde çevremizdeki bu işle uğraşan insanlar 7 ye aldım 10 a sattım gibi cezbedici sözleri sarfedince  önce onlara özenmeye, sonrada meraklanmaya başlarız, çünkü işin ucunda en değerlimiz listesinde olan para kazanmak vardır .     Ancak bu işin içine giripte, birşeyler aldığımız zaman yukarıdaki sorular etrafında döner dururuz.Öncelikle şunu bilmeli ve kabul etmelisiniz;

   Her hisse senedi, endeks ile aynı performansı göstermez ve mecburiyetinde de değildir. Hemen herkes borsada kazanmanın temel kurallarının hisse seçimi olduğunu bilir, bu işin içine girdiğinde araştırmalarında bunu görür.


Maalesef ki;


   Doğru hisse secimi deniyince anladığımız herkesin aldığı, herkesin konuştuğu ve çok yazılıp çizilen hisseler oluyor.


Asla unutmayınki;

    Borsada veya genel olarak herkesin bildiği gelişmelerden asla para kazanılmaz.Ticarette para kazanmanın en temel kuralı bir malı alırken kazanmaktır….

    En basit bir eşyayı dahi alırken, önce araştırıyoruz, sonra en ucuz ve en kalitelisini satın almak istiyoruz ve bunun için çaba sarfediyor isek yatırım konusundada aynı hassasiyetliğimizi göstermek zorundayız.


Buna somut bir örnek verecek olur isek;


  Nakit birikimlerimizi bankaya yatıracakken, hangi bankanın daha fazla faiz verdiğini  ve daha sağlam olduğunu araştırıyor isek, borsa işlemlerindede aynı özeni göstermek zorundayız.

  Yüz binlerce hsse senedi içerisinde en doğrusu veya en çok kazandıracak olanı seçebilmek elbette ki hiç kolay olmayacak.


Hisse Senedi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Başlıca Hususlar;


         Mutlaka belli kriterlerimiz olmalı ve bu ölçülere en uygun hisse hangisi  onu öğrenmeliyiz veya alım yapar iken tek kuralımız eşin dostun ne dediği ve o günlerde en cok konuşulan hisse o olmamalıdır.O hissenin ait olduğu şirketin hangi sektörde olduğunu,

Genel olarak piyasadaki etkinliği,

Son yıllardaki kararlılık durumu,

Temettü verip vermediğini ve bunun oranını,

Endekse olan duyarlılığı, yani endeks yükselir veya düşerken hangi oranda etkilendiği,

Endeks ve piyasa koşullarına göre ne ölçüde ucuz veya pahalı olduğun,

Alım fiyatınıza göre getiri potansiyelinin ne kadar olduğunu,

Güvenillir kurum ve analstlerin alacağınız hisse konusunda analizleri.


Bunun gibi bazı  detayları yetirince araştırdıktan sonra alım veya satım kararlarınızı uygular iseniz daha bilinçli var riski en aza indirerek işlem yapmış olursunuz.

Doğru seçimler ve bola kazançlar….

 

 

Paylaş:Etiketler: borsa, hisse, asels, soda, döviz