Borsa İşlemlerinde Açığa Satış Nedir?

09.01.2020 1245

   Eğer borsaya ilginiz var ise açığa satış ve özkaynak gibi terimlere hakim olmanız gerekiyor.

Açığa satış ile para kazanılırmı?

Örneğin özkaynak nasıl hesablanır şimdi bunları ele alalım.
   Aslında sizin sahip olmadığınız ama siz satış işlemi yaptıktan sonra fiyatının düşmesini beklediğiniz hisse senedini satmaya açığa satış denir.

   Mesela bir şirketin bu yıl içerisinde cok güzel kar edeceğini öğrendiniz, işte o anda o şirkete yatırım yapmak istersiniz.

   Çünkü düşük fiyatttan aldığınz hisse senetleri beklediğiniz zaman geldiğinde değer kazandığı için alım-satım farkından kar elde edeceksiniz.

   Piyasada düşüşe geçen hisseler genellikle kimsenin görmediği ve yönelmediği hisselerdir ve bu hisselerin alımı kar yerine zarar etmenize sebep olur. Elinizde bu tip bir hisse senedi varsa ve düşme eğilimi gösteriyorsa vakit kaybetmeden düşüşe geçen hisselerini satabilir veya uzun vadede tutmaya devam edebilirsiniz. 

   Açığa satış adı verilen bu sistem ile değeri düşecek olan hisse senetlerin den de kar elde etmek mümkün. Fakat birçok kişiye göre borsada açığa satış yöntemini uygulamak oldukça riskli ve uzak durulması gereken bir hareket. Yasal bir işlem olan açığa satış, borsada gerçek fiyatların oluşmasına katkı sağlar. Ancak manipülasyon ile arasında ince bir çizgi bulunan açığa satış işlemi sırasında dikkatli olmak gerekir. Çünkü açığa satış yapıp para kazanmayı hedeflerken, bir suça dahil olmayı kimse istemez.


   Tabii ki açığa satış işlemleri SPK tarafından belirli düzenlemelere tabi tutulur ve  bu işleme konu menkul kıymetlerin bir listesi de yine SPK tarafından yayınlanır. Yatırımcıların açığa satış emri verebilmesi için hesabında %50 oranında özkaynak bulunması gerekir. İşlemin tamamlanması için özkaynak oranının en az %35 olması gerekir. Bu şartlar sağlanamadığı da ise yatırımcıya özkaynak tamamlama bildirimi gönderilir.

Peki Özkaynak Hesablaması Nasıl Yapılır?

   Yatırımcının teminat olarak gösterebildiği varlıkların toplam piyasa değeri, yatırımcı tarafından yapılan açığa satış işleminin toplam değeri ve açığa satış işlemine konu kıymetin güncel piyasa değeri ise:

Özkaynak Oranı: [(1+2) - 3] / (1+2)

Açığa Satış İşlemi ile Nasıl Kar Elde Edilir?

   Açığa satış işlemi bu kadar riskliyse bu işlemi neden tercih edelim? sorusu herkesin aklını kurcalıyor.  İlk başta oldukça yüksek fiyattan açığa satılan hisse senetlerinin değeri bir süre sonra düşer. Bu düşüşün ardından ise daha düşük değerden satın alınabilir. Arada oluşan bu fark ise net karı ifade eder ve ciddi boyutlara ulaşabilir. Açığa satış sisteminde riskin yüksek olması, aynı şekilde elde edilen gelirin de çoğalmasını sağlar. Alınan hisselerin değeri arttığında paranızın miktarına göre karınız da artar.


Paylaş:Etiketler: borsa, döviz, forex, borsaalış, borsasatış