Hangi Bankalardan Bitcoin Alınıp Satılır?

14.01.2020 2758    İnternet ortamında en popüler para kripto para olan bitcoin Türkiye de acaba hangi  bankalarda var? Kısaltılmış adı BTC olan ve altında bircok coin barındıran bitcoin alımı satımı yapmak isteyenler hangi bankaları seçmelidir? QNB finansbak, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank ve Ziraat Bankası üzerinden BTC alım satımı yapabilir misiniz? İşte tüm merak ettiğiniz soruları sizlere net olarak cevap verelim. Bu konular içerisinde Sanal Para Bitcoin BTC Nasıl Alınır Satılır? Sorusunun yanıtını bulabiliceksiniz.! Bitcoin kabul eden bankalar üzerinden bozdurma yapmak isteyenler, sizlere çok daha kolay bir yok ile BTC nizi TL yada diğer para birimlerine çevirme yönteminden bahsedeceğiz.

Bitcoin Kabul Eden Bankalar Var mıdır ?

 

    Bitcoin kabul eden bankalar? Buna net olarak cevab vermem icap eder ise şunu söyleyebilirim ki Türkiye de hiçbir banka BTC kabul etmemektedir. Çünkü bunun nedeni bütün bankalar BDDK bağlı olduğu için henüz Türkiye de BTC için bir mevduat hesab kanunu yer almamıştır. Bu yüzden hiç bir banka henüz BTC alım satım işlemi yapmamaktadır.
Akbank, Garanti Bankası ile Yapı Kredi ve İş Bankası BTC Bozuyor Mu?

 

    Aslında bakılırsa yukarıda net olarak bu sorunun cevabını verdim. Akbank yada Garanti Bankası veya Yapı Kredi ve İş Bankası dahil olmak üzere Türkiye’de hiç bir banka şuan BTC alım satım işlemi yapmıyor. Ancak şunu ilave etmem gerekir ki bu bankalar BTC alım satım yapan borsalar ile iş birliği içinde yer alıp, ücretsiz olarak para transferi hizmeti vermektedir. Örneğin: Akbank  borsa üzerinden yapılan bütün para transferler için kesinlik ile havale ücreti almamaktadır. Bunu bizzat şahittim benim çünkü PARİBU hesabıma Akbank üzerinden herhangi bir maaş müşteri ve sözleşmem olmadığı halde para transferini 7/24 ücretsiz olarak yapa biliyorum. Yurt dışındaki BTC borsalarının anlaşma yaptığı bankalar ise şunlardır.

Bitfinex        Deltecbank, Bank of Communictions

BitFlyer         Silvergate Bank

Bithumb       Nonghyup Bank

Bitstamp      Gorejska Banka

Bittrex          Sinature  Bank

Coinbase      Metropoliten Commerial bank

Coinose        Nonghyup Bank

Gemini         Silvergate Bank

BTC Borsasına Nasıl Kayıt Olunur ? Cüzdan numarası Oluşturma!

 

Ülkemizde ve Dünya genelinde bir çok BTC borsası mevcuttur. Ama ben hızlı ve kullanışlı ara yüzünden ötürü PARİBU kullanmaktayım. Güvenilir olması ve Türkçe olması da ayrı bir güzelliği.. PARİBU üzerinden kolaylık ile BTC ait bütün işlemleri yapabilirsiniz. PARİBU Akbank ile anlaşmalıdır. Dolayısı ile AKBANK üzerinden PARİBU BTC cüzdanınıza 5/24 veya 7/24 döviz alım satımı yapan bankalar gibi TL göndere bilir ve ala bilirsiniz. Tüm bu işlemleri yapmak için ise ilk olarak bir PARİBU hesabına sahip olmanız gerekir. Hesabı açmak ve aktif etmek için ise şu işlemleri sırası ile yapınız.

 

1.   İlk olarak başvuru formunu doldurunuz. (Adınızı, iletişim bilgilerinizi mutlaka doğru yazınız. Aksi taktirde işlem yapamazsınız.)

2.    Cep telefonunuza gelen onayı açılan kutucuğa giriniz.

1.   Şimdide postanıza gelen maili onaylayın. (Şayet onay işlemini cep telefonundan yapacak iseniz mutlaka PARİBU sayfasına giriş işlemini cep telefonundan yapmalısınız.)

Evet şimdi artık bir BTC borsasına giriş şifreniz oluştu. Şimdi geldi BTC Cüzdan Numarası oluşturulmasına.

1.    İlk önce oluşturduğunuz şifre ile PARİBU sistemine girelim.

2.    Yukarıdan "YATIRIM İŞLEMLERİNE" girelim

3.    Alt sekmeden BTC bölümüne giriş yapalım.

4.    Son olarak ise orada yer alan "Yeni Adres Oluştur" sekmesine tıklıyalım.

Anında BTC hesap cüzdanımız oluştu bile.

BTC Alıp Satma İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Kendi isminize ait bir banka mevduat hesabı üzerinden PARİBU’dan BTC alıp satmak çok kolay. Yapmanız gerekenler sırası ile şu şekildedir.

1.   Yatırım işlemlerinden TL gelerek size özel oluşturulan "TRANSFER AÇIKLAMASI" kodunu ve PARİBU havale/Eft IBAN numarasını oluşturun.

2.  Daha sonra ne kaç TL‘lik BTC almak istiyorsanız o IBAN adresine TL ödemesini yapınız. (Mutlaka açıklama kısmına "Transfer Açıklama" kodunu giriniz.)

Parayı gönderdiğiniz an yaklaşık 2 ile 5 dakika içinde hesabınıza TL düşecektir. Bunun ile bir bildirim sizlere gelecektir. Daha sonra BTC almak için "MARKET" sekmesinden "AL" yada "SAT" yapabilir. Paranızı’da "Çekim İşlemleri" sekmesinden sağlayabilirsiniz.

Paylaş:


Bunları da beğenebilirsiniz!


Etiketler: kripto para, bitcoin, sanal para